Skip to main content

Saç Ekimi

Saç ekimi, saç kaybı yaşayan kişilerde seyrelme ve kellik sorununa kalıcı bir çözüm yoludur. Saç kökünün aktif olmadığı, saçsızlığın oluştuğu bölgelere sağlıklı saç köklerinin mikro cerrahi yöntemlerle nakledilmesi işlemidir. Saç ekiminde kayıp yaşanan bölgeye, hastanın kendi sağlıklı saçları ekilmektedir. Saç ekimi tamamen kişiye özel olarak planlanarak uygulanır.  

Saç ekimi operasyonuyla hastanın genellikle ense bölgesindeki dirençli saç kökleri toplanır ve kayıp yaşanan kısımlarda açılan kanallara ekilir. Amaç; ekim yapıldığı belli olmayacak doğallıkta, kalıcı bir şekilde saçlı görünüm sağlamaktır. Saç ekim işlemi aslında küçük bir cerrahi operasyondur. Bu nedenle uzman ve bu konuda deneyimli doktorlar tarafından hastane ortamında yapılması gerekir. Saç ekimi operasyonu ile amaçlanan modern tıp uygulamaları kullanılarak konforlu bir şekilde doğal saçlı görünümü tekrar sağlamaktır. 

Saç ekimi kimlere yapılabilir? 

Saç ekimi, en sık olarak uzmanlar tarafından hormonal nedenlerden kaynaklanan saç dökülmesi durumunda uygulanır. Dökülmenin yoğun olduğu bireylerde ilgili bölgelerde dihidrotestosteron hormonuna aşırı bir duyarlılık söz konusudur. Erkeklerde saçların büyük kısmı dökülse bile ensede bulunan saç kökleri, dökülmemektedir. Saç nakli de genellikle enseden alınan köklerin saçsız alanlara nakledilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Bu sayede saç ekimi sonrası ekim yapılan saçlar hormonal etkilere duyarsızdır. Bunlarda hormonal nedenlerle dökülme olmaz. 

Nadiren yaralanma, yanma veya ameliyat nedeniyle saç kayıpları yaşanabilmektedir. Bazı cilt hastalıkları da kalıcı saç dökülmesinden sorumlu olabilir. Kalıcı saç dökülmesinin nedenleri arasında uzun süreli hipotiroidi, tedavi edilmeyen saç mantarları, kafa derisini etkileyen sedef hastalığı gibi başka hastalıklar da bulunur. 

Saç ekimi tedavisi, geri dönüşümsüz saç kayıplarında yapılır. Hormonal saç dökülmesi durumunda doktorlar genellikle önce bir tıbbi tedavi denemesi yapar. Kadınlarda ilaç tedavisi ile saçların tekrar çıkması sağlanabilirken, ilaçlar erkeklerde sadece dökülmenin durdurulması ve ileri saç dökülmesine karşı çözüm sunabilmektedir. 

Çeşitli nedenler ile saç ekimi yapılamayan bireyler ise protez saç kullanabilirler. Protez saç kişiye özel tasarlanan doğal görünümlü bir tür peruktur. 

Saç ekimi nasıl yapılır? 

Tıptaki ilerlemelerle birlikte artık çoğu hastada tekrar önceki saç görünümünü elde etmek mümkün hale gelmiştir. Farklı saç dökülmesi tipleri için uygulanabilecek çeşitli tedavi seçenekleri bulunur. 

Kişinin kendi saç köklerinden saç ekimi 

En yaygın uygulanan tedavi yöntemidir ve saç durumuna bağlı olarak saç kökleri başın arkasından tek tek (FUE yöntemi) veya bir doku şeridinin üzerinden alınır (FUT yöntemi) ve saçsız alanlara nakledilir. 

Saç mikropigmentasyonu 

Bu yöntem aslında bir saç ekim yöntemi değildir. Bu teknikle saç kökleri ve yapıları taklit edilerek saçsız alanlara renk pigmenti enjeksiyonu yapılır. Özellikle saçkıranda olduğu gibi bölgesel saç kaybı söz konusuysa kozmetik olarak iyi sonuçlar verir. Saç ekimi sonrası ek tedavi prosedürü olarak da saç mikropigmentasyonu tedavisi yapılabilmektedir.