Skip to main content

Günümüzün en yaygın hastalıklarından birisi olan kanser aynı zamanda dünya çapında görülen ölüm sebepleri arasında da üst sıralardadır. Kanser hastalarındaki ölüm oranları kanserin türüne ve teşhis edildiği evreye göre değişiklik göstermekle birlikte kanser tedavisinde gelişen tedavi yöntemleri sayesinde ölüm oranları azalırken, kanseri tamamen yenme oranları ise artış göstermektedir.

Kanser tedavisi kullanılan tedavi yöntemlerin içinde cerrahi müdahaleler, kemoterapi, radyoterapi, hormon tedavileri, biyolojik tedaviler ve hedefe yönelik tedaviler bulunmaktadır. En çok kullanılan tedavi yöntemleri cerrahi işlemler kemoterapi ve radyoterapi olmakla birlikte hastalarda genellikle tedavi yöntemleri kombine edilerek uygulanmaktadır.

Cerrahi İşlemler

Kanser tedavisinin öncelikli tedavi prosedürü olan cerrahi işlemler sayesinde tümörler alınır ve hastalarda daha hızlı bir iyileşme sağlanır. Bu işlemin uygulanabilmesi için kanserin türünün ve evresi önemli olduğu kadar cerrahi ekibin uzmanlığı da önemli olmaktadır.

Kemoterapi

Kanserli hücrelerin büyümesini engelleyen ve onları yok eden ilaç kaynaklı tedavi yöntemlerinin başında kemoterapi gelmektedir.

Radyoterapi

Işın tedavisi olarak da adlandırılan radyoterapi kanser tedavisi en sık kullanılan yöntemlerden birisidir. Kanserli dokular hedef alınarak yüksek frekanslı ışınların uygulandığı bu tedavi yöntemi diğer tedavilerle birlikte veya tek başına kullanılabilir.

Hormon Tedavileri

Özellikle meme ya da prostat gibi kanser türlerinin tedavisinde tercih edilen hormon tedavileri kanser hücrelerinin büyümelerini durdurmak ve metastas yapması önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Genellikle cerrahi işlemlerden önce uygulanmaktadır.

Biyolojik Tedavi Yöntemleri

İmmünoterapi olarak da adlandırılan biyolojik tedavi yöntemlerinde kanser hastalarının bağışıklık sistemleri harekete geçirilerek kanserli dokuların ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Tedavi ile verilen biyolojik ajanlar hastaların savunma mekanizmalarını onararak daha etkin bir şekilde çalışmasını sağlarlar.

Hedefe Yönelik Tedaviler

Kanserli dokulardaki proteinlere bağlanan bu ajanlar sağlıklı hücrelerin korunmasını sağlayarak hastaların tedavinin yan etkilerinden daha fazla korunmalarını sağlamaktadır.

Health for Turkey

Kanser tedavisi her geçen gün daha fazla uzmanlık isteyen bir alan haline gelmektedir. Tedavilerin başarı oranlarının artmasındaki en önemli etkenler ise onkoloji uzmanlarının ve ekibinin deneyim ve bilgi birikimlerinin yanı sıra tıpta gerçekleşen gelişmelerdir. Tıptaki gelişmeleri yakından takip eden kurumumuz aynı zamanda alanının en iyileri ile birlikte çalışarak bizlere güvenen hastalarımızın en kısa sürede sağlıklarına kavuşmalarına yardımcı oluyoruz.