Skip to main content

Bebeklerin anne karnındaki gelişimleri sırasında oluşan olumsuzluklar sebebiyle bebeklerin etkilenmesi sonucunda doğumsal kalp rahatsızlıkları görülebilmektedir. Bu sorunlar birçok farklı şekilde ortaya çıkabilmektedir. Kalbin delik olması olarak anılan bu hastalıklar kompleks, hafif ya da orta şeklinde görülen vakalar söz konusu olabilmektedir.

Romatizmal Hastalıklar

Romatizmal hastalıklar sebebiyle çocuklarda görülen kalp rahatsızlıklarında kalp kapakçıklarında darlık ya da şekil bozuklukları söz konusu olmaktadır. Ülkemizde çok yaygın olmamakla birlikte bakteri kaynaklı bir boğaz enfeksiyonun sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Ritim İle İlgili Bozukluklar

Çocuk kalp cerrahisi alanında sıklıkla görülen bir diğer grup ise çocukların yaşadıkları kalp ritim bozuklukları olmaktadır. Kalbin düzensiz şekilde çalışmasından dolayı ortaya çıkan bu sorunlarda elektriksel sistemde yavaşlamalar ya da hızlanmalar görülmektedir. Doğumsal olarak görülebildiği gibi daha sonrasında da ortaya çıkabilen kalp ritim bozukluklarının her zaman bir sebebi bulunmamaktadır.

Çocuk Kalp Cerrahisi Tedavi Yöntemleri

Çocuk kalp cerrahisinde uygulanan birbirinden farklı tedavi seçeneği bulunmaktadır. Ancak bu tedavilerin alanında uzman olan hekimler tarafından yani pediatrik kardiyoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Health For Turkey kurumumuzda bulunan alanında uzman pediatrik kardiyoloji cerrahları ile birçok kalp hastalığının tedavisini uygulamaktayız. Bunların içerisinde en sık uygulanan tedavi yöntemleri ise Konjestif Kalp Yetersizliği, Kalp Ritim Problemleri, Kateterizasyonla Yapılan Tedaviler, Valvotomi, Koil Embolizasyon ve Şemsiye Uygulaması ve Elektrofizyoloji ve Ablasyon şeklindedir.

Söz konusu çocuk hastalar olduğu için sürecin en başından en sonuna kadar doğru bir şekilde yönetilmesi en önemli nokta olmaktadır. Bunun içinde alanında titizlikle çalışan bir ekip ile çocuk kalp cerrahisi sağlık hizmetlerini sunmaktayız.