Skip to main content

Böbreklerin çeşitli sebepler nedeniyle tekrar düzelmeyecek şekilde zarar görmesi, görevlerini yerine getirememesine neden olmaktadır. Böbreklerin görevlerini yerine getirmemesi sonucunda ise vücutta ürik asit, su, üre ve diğer zehirli kimyasallar birikerek hastaların genel sağlıklarının önemli ölçüde bozulmasına neden olur. Bu sağlık sorunun üstesinden gelinebilmesi için ise böbrek nakli gerekli olmaktadır.

Böbrek Naklinin Yararları Nelerdir?

Böbrekleri hasar görmüş olan hastaların tedavisinde öncelikli olarak uygulanan diyaliz işlemi, sağlıklı bir böbreğin ancak %10’nu kadar fonksiyonu yerine getirebilmektedir. Ancak başarılı bir şekilde gerçekleştirilen böbrek nakli böbrek fonksiyonlarının %100 yerine getirilmesini sağlamaktadır.

Operasyondan sonra hastalar 1- 2 ay içerisinde tamamen normal bir hayata geri dönebilmektedir. Düzenli olarak kullandıkları ilaçların dışında sosyal ve iş yaşamlarına devam edebilirler.

Böbrek Nakli Başarısı

Böbrek nakli günümüzde %99 oranında başarı oranlarına sahip olmaktadır. Bu başarı sayesinde böbrek nakli olan hastaların hayat kaliteleri sağlıklı bir insan gibidir. Health For Turkey ile böbrek nakli gerçekleşen hastalar diyaliz sürecinde yaşanan tüm olumsuzlukların ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Diyaliz döneminde hastaların su içmelerine ve beslenmelerine her zaman dikkat etmelerinin yanı sıra kalp damar hastalıkları ve kansızlık gibi hastalıklara yakalanma ihtimalini de artırmaktadır. Ancak başarılı bir böbrek nakli hastaların tüm bu sorunları geride bırakmasını sağlamaktadır.

Böbrek Nakli Donörleri

Böbrek naklinde kullanılan donörler hem canlı hem de kadavralar olmaktadır. Kadavradan alınan böbreklerin dağıtımında Sağlık Bakanlığı sorunlu olurken canlı donör bulunması durumunda donörün rıza vermesi yeterli olmaktadır. Ancak canlı donörün kullanılabilmesi için ülkemiz yasalarına göre hasta ile akrabağlığının bulunması gerekmektedir. İlk 4 kuşaktan alınabilen organlar hastalara nakledilebilir. Diğer bir yandan hastalar ile akrabalığı bulunmayan kişiler de canlı donör olabilirler. Ancak işlemin gerçekleşebilmesi için etik kurulunun onayı gerekmektedir. Bunların yanında canlı donörlerin 18 yaşından büyük olması ve yapılan tıbbi incelemelerde donörün organ bağışına uygun olması gibi kriterlerin de karşılanması gerekmektedir.

Tüm dünyada olduğu gibi kurumumuzda da böbrek nakli en sık gerçekleştirilen transplantasyon çeşitlerinden biri olmaktadır. Bu sayede cerrahlarımız ve ekibimiz transplantasyon konusunda son derece deneyim sahibidirler. Bu durumda böbrek nakli başarı oranlarını artırmaktadır.