Skip to main content

Beyin tümörleri beynin kendi dokuları içinde oluşan tümörlerin yanı sıra beyin çevresindeki dokularda oluşan ve beyne doğru büyüme gösteren tümörleri de kapsamaktadır. Beyin tümörlerinin bir çoğunun sebebi henüz tam olarak bilinmemekle birlikte dünya nüfusu yaşlandıkça vaka artışı görülmektedir. Bu sebeple de önümüzdeki yıllarda beyin tümörü vakalarının artması bekleniyor.

Beyin Tümörünün Belirtileri

Beyin tümörleri kafatası içinde yerleştiği için kafatası içindeki basınç artış göstermektedir. Bu sebeple de belirtileri çoğunu basınca bağlı olarak görülmektedir. Beyin tümörlerinde en sık rastlanılan bulguların içerisinde şiddetli baş ağrısı kusma ve bulantı bulunur.

Beyin tümörüne bağlı belirtilerin ortaya çıkmasında tümörün yerleştiği yerde etkili oluyor. Tümörün yerleştiği bölgeye bağlı olarak sağ yada sol vücut yarısında kuvvetsizlik, yürüme bozuklukları, uyuşma, işitme kaybı, görme kaybı, konuşmada güçlük, hafıza bozukluğu ve dengesizlik görülebiliyor. Ayrıca el ve ayaklarda büyüme ya da adet düzensizliği gibi çeşitli hormonal bozukluklar da beyin tümörleri belirtileri belirtileri arasında yer alıyor.

Beyin Tümörlerinin Tanı Yöntemleri

Beyin tümörlerinin tanı almasında görüntüleme yöntemleri son derece başarılı sonuçlar vermektedir. Özellikle manyetik rezonans görüntülemeleri altın tanı yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Bunların yanında PET taramaları ya da anjiyografi gibi farklı yöntemlere de ihtiyaç duyuluyor. Bu yöntemler tümörün kanlanma özellikleri ya da kötü huylu olup olmadıkları konusunda bilgi almak için kullanılıyor.

Beyin Tümörü Tedavi Yöntemi

Beyin tümörlerinin tedavisinde üç ana tedavi yönteminden yararlanılmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin başında cerrahi tedavileri bulunmaktadır. Cerrahi tedavi yöntemleri aynı zamanda patolojik inceleme olanağı da sunmaktadır.

Tedavi yöntemleri içerisinde kullanılan bir diğer yöntem ise kemoterapi olmaktadır. ilaçlı tedavi olarak da bilinen kemoterapi tümörlerin büyümesini engellemesinin yanı sıra tümörlerin küçülmesini de sağlamaktadır. Beyin tümörleri kullanılan bir diğer yöntem ise radyoterapi olmaktadır. uzun yıllardır kullanılmakta olan radyoterapi aynı zamanda radyoterapi cerrahisi de beyin tümörlerinde kullanılan bir diğer tedavi seçeneği oluyor.

Beyin Tümörlerinde Başarı İhtimali

Beyin tümörlerinin tedavisinin başarılı olması için birçok faktörün bir araya gelmesi gerekmektedir. Bu faktörlerin başında ise Health For Turkey kurumumuzda olduğu gibi deneyimli ve alanında uzman onkologlar ve cerrahların bir arada çalışması gerekmektedir. Beyin tümörlerinin tedavi edilebilmesi için disiplinler arası çalışma ile birlikte başarılı bir ekibin hastalara hizmet vermesi gerekmektedir.

Günümüzün modern tıbbında çocuklarda oluşan kalp ve damar hastalıklarının tedavisi kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Umutsuz olarak görülen birçok vaka tıp alanında yaşanılan gelişmeler sonucunda büyük oranda iyileşmelere sahip olabilmektedir. Çocuklarda kalp cerrahi alanında gerçekleşen bu gelişmeler sayesinde de çocukların hem yaşam kaliteleri artmakta hem de daha uzun sürelerde sağlıkla yaşayabilmektedirler. Çocuklara görülen kalp rahatsızlıkları 3 ana başlık altında toplanmaktadır.